Publikacje

Artykuły

MSiO-9-10-2023-okladka

Sprawa RMS Trent

“Morze, statki i okręty” 3-4/2020 s. 83-93

Niniejszy artykuł opowiada o kulisach, przebiegu i reperkusjach sprawy zatrzymania brytyjskiego statku pocztowego Trent, jego nietypowych pasażerach i pewnym krewkim oficerze.

Zbrojne zmagania pomiędzy Północą a Południem toczyły się zaledwie od siedmiu miesięcy, gdy doszło do incydentu o doniosłych konsekwencjach. Jedna decyzja podjęta przez pewnego oficera US Navy postawiła Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię na krawędzi wojny.

Charles Wilkes szuka sławy

Zuchwałego czynu, który w listopadzie 1861 r. odbił się głośnym echem po obu stronach Atlantyku, dopuścił się człowiek już wcześniej owiany złą sławą jednego z najbardziej kłótliwych i niesubordynowanych oficerów amerykańskiej marynarki wojennej: komandor Charles Wilkes (ur. w 1798 r.). W wieku 16 lat postanowił wstąpić do US Navy, jednak wojna dobiegła końca i znikło zapotrzebowanie na młodych oficerów. Mimo braku wsparcia ze strony ojca, który preferował dlań karierę biznesmena, Charles nie dał za wygraną i przygodę z morzem rozpoczął w marynarce handlowej. Nauczył się nawigacji i nie zniechęcił towarzystwem ludzi, charakterem i ogładą dalece odbiegających od przedstawicieli nowojorskiej śmietanki towarzyskiej, wśród której dotąd się obracał. Wreszcie, w 1818 r., wstąpił do US Navy jako midszypmen.

Juliusz-Tomczak-MSiO-3-4-2020-Sprawa-RMS-Trent-wersja-opublikowana-1
Kliknij, aby powiększyć

Materiały powiązane z artykułem

Gdzie kupić

Kontakt

Porozmawiajmy:) Skorzystaj z formularza, lub napisz na adres jultomczak@gmail.com.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.